Заштитен крем за пеленска регија со 10% цинк оксид 150ГР

520 ден

Заштитен крем за пеленската регија, идеален при промена на пелени

Заштитен крем за пеленската регија, идеален при промена на пелени. Го спречува црвенилото и иртацијата на кожата. Ја смирува иритацијата. Составот од 10% цинк оксид сиздава заштитен слој што ја изолира кожата од несовршености и ефикасно штити од сувост и инфекции без притоа да ја дехидрира. Маслото од Боровинка и Бисаболол го зајакнува хидролипидниот слој, ја смирува и штити чувствителната бебешка кожа од воспаленија.

Опис

  • Хипоалергиски производ
  • Дерматолошки тестиран
  • Клинички тестиран
  • Не содржи парабени
  • Не содржи ПЕГ
  • Не содржи минерални масла

Состав

ВОДА, ЦИНК ОКСИД, КАПРИЛИК/КАПРИК ТРИГЛИЦЕРИД, МАСЛО ОД ПРУНУС АМИГДАЛУС ДУЛЦИС, ГЛИЦЕРИН, ПОЛИГЛИЦЕРИЛ-3 ПОЛИРИЦИНОЛЕАТ, СКВАЛАН, ЛАНОЛИН, ПОЛИГЛИЦЕРИЛ-2 СЕСКВИИСОСТЕРЕАТ, СОРБИТАН КАПРИЛАТ, СОРБИТАН СЕСКВИОЛЕАТ, ЦЕТИЛ РИЦИНОЛЕАТ, ПАРФЕМ, ТОКОФЕРИЛ АЦЕТАТ, МАГНЕЗИУМ СТЕАРАТ, ГЛИЦЕРИЛ КАПРАТ, ЦЕРА АЛБА, ПРОПАНДЕИОЛ, БЕНЗИЧНА КИСЕЛИНА, БИСАБОЛОЛ, АЛАНТОИН, ТЕТРАНАТРИУМ ГЛУТАМАТ ДИАЦЕТАТ, АЛУМИНИУМ ТРИСТЕРЕАТ.

Употреба
Се нанесува по капење.

Клинички истражувања:

x3 пати повеќе ја штити кожата од иритации

x2 пати побрзо заздравување на иритираната кожа