Крема за туширање за атопична кожа 200мл

730 ден

Крема за туширање за многу сува, испукана кожа склона на атопија

Детален преглед
Крема за туширање за многу сува, испукана кожа, склона на атопија, за лице и тело.

Со природно Кокосово масло (20%), богата со Витамин Е и масни киселини, со докажано дејство при третманот на атопичната кожа, додека Маслиновото масло ги третира сувите делови од кожата, со смирувачко дејство. Спојот на ксилитол и лацтитол го зајакнува природниот одбранбен систем на кожата и промовира создавање на нормална кожна флора. Витаминот Б3 ја хидрира и заштитува кожата од иритации.

Опис

  • Хипоалергиски производ
  • Дерматолошки тестиран
  • Не содржи парабени
  • Не содржи натриум лаурет сулфат (СЛЕС), натриум лаурил сулфат (СЛС), полиетилен гликол (ПЕГ)
  • Не содржи минерални масла
  • Не содржи силикони и обојувачи
  • Не содржи презервативи

Состав
ВОДА, КОКОСОВО МАСЛО (COCOS NUCIFERA), ГЛИЦЕРИН, БЕХЕНИЛ АЛКОХОЛ, ЦЕТЕАРИЛ АЛКОХОЛ, ШЕА ПУТЕР, СКВАЛАН, ХИДРОГЕНИЗИРАН ЕТИЛХЕКСИЛ ОЛИВАТ, СТЕАРИЛ АЛКОХОЛ, ПОЛИГЛИЦЕРИЛ-10 МУРИСТАТ, ГЛИЦЕРИЛ РОСИНАТ, ПАНТЕНОЛ, ТРИЕТИЛ ЦИТРАТ, КАПРИЛИЛ ГЛИКОЛ, ФИТОСТЕРОЛ, КСИЛИТОЛ, ПОЛИАКРИЛАТ КРОСПОЛИМЕР-11, ЛАЦТИТОЛ, НИЈАЦИНАМИД, МАСЛО ОД АВОКАДО, ОЛЕА ЕУРОПАЕА ОВОШНО МАСЛО, ГЛИЦЕРИЛ УНДЕЦИЛЕНАТ, СТЕАРАТ, КСАНТАНОВА ГУМА, КАПРИЛИК/КАПРИК ТРИГЛИЦЕРИД, ХИДРОГЕНИЗИРАН ЛЕЦИТИН, БЕНЗОЕВА КИСЕЛИНА, ПАРФЕМ, МАСЛО ОД НЕСАПУНИФИЦИРАН ОЛЕА ЕУРОПАЕА, ТОКОФЕРОЛ, НАТРИУМ ГЛУКОНАТ, НАТРИУМ ХИЈАЛУРОНАТ, БИСАБОЛОЛ, ЕКСТРАКТ ОД ПИКИА АНОМАЛА, ФЕНОКСИЕТАНОЛ, ЕТИЛХЕКЕКСИЛ ГЛИЦЕРИЛ.

Употреба
Се нанесува на телото, на влажна кожа и се масира нежно. Идеално, по туширањето, употребете ја Емулзијата за атопична кожа на ХЕЛЕНВИТА.

Клинички истражувања
По еден месец:
+66% хидрантност на кожата

Индивидуални проценки на учесниците:

  • 94% забележале помалку чешање
  • 92% забележале подмладување на кожата

*Ин виво истражување, 20 лица, со нанесување еднаш дневно од Кремот за туширање и два пати дневно од Емулзијата.

Можеби ќе ви се допадне