Емулзија за воспоставување рамнотежа на кожата 60мл

552 ден

Хидратантна дневна крема, за нега на мрсна кожа, склона на акни со мат ефект

Детален опис
Хидратантен крем за лице за мрсна кожа склона на акни. Идеален за употреба како подлога за пудра. Го регулира лачењето на себум, смирува и помага при иритации, при што кожата е поеластична и помека.

Активната состојка со природно потекло Phychosaccharide® го регулира лачењето на себум и го спречува размножувањето на бактерии. Салицилната киселина помага при чистење на затнатите пори, додека Алантоинот, Пантенолот и Алое вера гелот ја смируваат кожата, ја прават понежна, поеластична и помека. Остава целодневен мат ефект.

Опис

  • Дерматолошки тестиран производ
  • Клинички тестиран производ
  • Не содржи парабени

Состав
ВОДА, ГЛИЦЕРИЛ СТЕАРАТ ЦИТРАТ, ПРОПАНЕДИОЛ, АЛУМИНИУМСКИ СКРОБ ОКТЕНИЛСУЦИНАТ, ППГ-3 БЕНЗИЛ ЕТЕР МИРИСТАТ, ИЗОАМИЛ ЛАУРАТ, 1-2 ХЕКСАНЕДИОЛ, Ц12-Ц13 АЛКИЛ ЛАКТАТ, ГЛИЦЕРИЛ СТЕАРАТ, ФЕНОСКИЕТАНОЛ, САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА, ГЛИЦЕРИЛ УНДЕРЦИЛЕНАТ, КАРБОМЕР, ПАНТЕНОЛ, НАТРИУМ СТЕАРОИЛЛАКТИЛАТ, ПАРФЕМ, ЦИКЛОДЕКСТРИН, ХИДРОКСИЕТИЛ ЦЕЛУОЛОЗА, АЛАНТОИН, ХИДРОЛИЗИРАНА АЛГА, НАТРИУМ ХИЈАЛУРОНАТ, ЕТИЛХЕКСИЛ ГЛИЦЕРИН, НАТРИУМ ХИДРОКСИД, БЕНЗОЕВА КИСЕЛИНА, ДЕХИДРОАЦЕТИНСКА КИСЕЛИНА, СОК ОД ЛИСТ ОД АЛОЕ БАРБАДЕНСИС, ТЕТРАНАТРИУМ ГЛУТАМАТ ДИАЦЕТАТ, ЦИНК СУЛФАТ.

Употреба
Се нанесува наутро и/или навечер, на чиста и сува кожа.

Клинички истражувања
По еден месец употреба*
-26,2% присуство на себум
+9,4% хидрација на кожата

*Клиничко истражување на 20 жени, на возраст од 18+ години, со масна кожа, склона на појава на акни, по 30 дена употреба (2 пати дневно).