Гел за итни корекции 15мл

380 ден

Гел за локална апликација против мозолчиња со благо антисептично дејство

Детален преглед

Гел за локална апликација за справување со појавата на несовршености. Ја намалува големината на постоечките мозолчиња, но истовремено ја спречува појавата на нови.

Активната состојка Phychosaccharide® го регулира создавањето на себум, има анти-инфламаторно дејство и го забрзува заздравувањето, додека Салицилната киселина (40%) ги чисти затнатите пори. Има анти-микробиотско дејство против акните како резултат на Пироктин Оламин, додека алкохолот има антисептично и антибактериско дејство, и го спречува крварењето.

Опис

  • Дерматолошки тестиран производ
  • Клинички тестиран производ
  • Не содржи парабени

Состав:
АЛКОХОЛ ДЕНАТ, ВОДА, 1-2 ХЕКСАНЕДИОЛ, СИЛИЦИУМ ДИОКСИД, ПЕГ-40 ХИДРОГЕНИЗИРАНО РИЦИНУСОВО МАСЛО, ПОЛИАКРИЛАТ КРОСПОЛИМЕР-6 БЕНЗИЛ АЛКОХОЛ, ПАРФЕМ, ХИДРОКСИЕТИЛ ЦЕЛУОЛОЗА, САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА, ХИДРОЛИЗИРАНА АЛГА, ФЕНОСКИЕТАНОЛ, ТЕТРАНАТРИУМ ГЛУТАМАТ ДИАЦЕТАТ, ЦИНК СУЛФАТ.

Употреба:
Се нанесува 2-3 пати дневно, директно на засегната зона, за моментални резултати.

Клинички резултати:
По еден месец употреба*
-6% себумот на кожата
-19,8% број на инфламаторни лезии од акни

*Клиничко истражување на 20 жени, на возраст од 18+ години, со масна кожа, склона на појава на акни, по 30 дена употреба (2 пати дневно).